Ekonomi

ABD Huawei ihracat lisanslarını iptal etti

ABD Ticaret Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, Çinli telekomünikasyon ve tüketici elektroniği devi Huawei’ye çipler de dahil olmak üzere ürün göndermesine izin verilen şirketlerin bazı ihracat lisanslarını geri çektiğini duyurdu. Bu hamle, Huawei’nin cep telefonu ve dizüstü bilgisayar üretimi için gerekli bileşenlere ve teknolojiye erişimini kısıtlıyor.

Ticaret Bakanlığı tarafından iptal edilen belirli lisanslar ve etkilenen şirketlerin sayısı açıklanmadı. Bu lisansların iptal edilmesi kararı, ABD hükümetinin ABD ile Çin arasındaki ticaret ve güvenlik gerilimlerinin merkezinde yer alan Huawei’ye yönelik devam eden incelemeleriyle uyumludur.

ABD daha önce Huawei’nin Çin hükümetiyle olan bağları ve casusluk potansiyeli konusundaki endişelerini dile getirmiş ve şirketin ABD’deki faaliyetlerini ve Amerikan teknolojisine erişimini sınırlamayı amaçlayan bir dizi eyleme yol açmıştı. Huawei, güvenlik riski oluşturduğu yönündeki iddiaları sürekli olarak reddetti.

Lisans iptallerinin Huawei’nin tedarik zinciri ve ona bileşen tedarik eden şirketler üzerindeki etkisi henüz görülmedi. Ticaret Bakanlığı’nın eylemi, Huawei’nin dünyanın en popüler akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarlarından bazılarını içeren ürünlerini üretme ve satma yeteneği üzerinde önemli etkilere sahip olabilir.

Huawei ve etkilenen tedarikçiler ihracat lisanslarının iptaline ilişkin henüz bir açıklama yapmadı. ABD Ticaret Bakanlığı’nın kararı, ABD ile Çin arasında teknoloji ve ticaret konusunda süregelen gerilimin altını çizerken, Huawei bu jeopolitik anlaşmazlıkta odak noktası olmaya devam ediyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu